Ještě před dvaceti lety se o tom prakticky nikomu nesnilo, avšak dnes patří mobilní telefon k běžné součásti životů prakticky každého člověka. Dokonce i děti v poměrně nízkém věku dostávají své první. Je pochopitelné, proč tomu tak je. Výhody jsou koneckonců jasné. Můžeme kdykoliv zavolat, pokud se nám něco stane, a stejně tak ostatní mohou kontaktovat nás. Proto se také snížil počet ztracených lidí – pokud neví, kde jsou, jednoduše mohou zavolat. Také je pravdou, že dnes se z velké většiny jedná o chytré mobily, což znamená také přístup k internetu. I to rozhodně pomůže, neboť to také znamená přístup k navigaci a dalším službám, které nám mohou v tísni pomoci.
Není tedy divu, že se při těchto výhodách jen málokdo zamýšlí nad tím, zda nám tyto přístroje mohou být také nebezpečné. Přeci jen, každá technologie sebou nese nějaké riziko, a platí to i zde. A na to je potřeba si dávat pozor.
Tím asi nejzávažnějším, i když velmi malým, rizikem je možnost výbuchu baterie. K té může dojít, pokud se přehřeje, k čemuž nejčastěji dochází dlouhodobým vystavením přímým slunečním paprskům, zvláště za horkého dne. Jednoduše řečeno, pokud jej necháme v létě celý den venku, kde na něj bude bez přestání svítit Slunce, můžeme se pak dočkat nepříjemného překvapení.
Dalším, sice ne tak závažným, avšak mnohem zákeřnějším problémem je akt, že nás okrádá o pozornost. Asi každý z nás se již setkal s někým, kdo například přecházel ulici či dokonce řídil a přitom buď telefonoval, nebo se díval do mobilu. O tom, k čemu díky tomu může dojít, asi není třeba se rozepisovat.
Také zde může vzniknout jakási závislost, kdy daný člověk prakticky nemůže bez mobilu být. To samozřejmě také není zdravé a může to vést k různým psychologickým problémům i problémům s ostatními lidmi. Zde tedy vidíme, že i u mobilu platí heslo o tom, že je to dobrý sluha, ale zlý pán. Je proto dobré k němu přistupovat s určitou opatrností. Jen tak využijeme jeho předností, aniž bychom se nějak ohrozili – a to je to hlavní.