Abychom zachovali skutečně čistou vodu a stále ji měli pod kontrolou, tak se o ni a vůbec celkově o bazén musíme dobře starat. Nezbytnou součástí je pak filtrace. U nás na trhu převažuje písková a prakticky funguje na stejném principu, jako je tomu v přírodě. Voda tudíž prochází přes pískovou náplň a ta má za úkol zachytit nečistoty. Písek je umístěný do filtrační nádoby a vejde se do ní zhruba 15 kg a více, záleží na velikosti filtrační jednotky.
Zase je nutné zmínit, že písek se nemění tak často, klidně při správném skladování stačí výměna i jedenkrát za 2 roky. Také ale hodně záleží na typu a doporučení, jaká hrubost tohoto materiálu bude nejvhodnější pro náš bazén. Výborný je například zeolit, který se dá nasypat do filtrační nádoby místo filtračního písku. Také se prodává v různých velikostech a balení.
Přírodní dezinfekce
To je přesné označení pro něj. Má zvláštní uspořádání atomů, které vytváří kanálky a dutinky v podstatě různých velikostí, podle toho, jak se prostorově uspořádají. A zde ve svých pórech ukrývá ionty chloru a sodíku, ty si pak snadno poradí s každou nečistotou nebo nežádoucími látkami. Tyto kanálky, kterými prochází voda, si snadno poradí s látky tuhého, kapalného i plynného skupenství. Díky tomu se právě využívá v iontově výměnných procesech. Zkrátka příroda si dokáže poradit i bez našich zásahů. Pro nás to znamená, že i když je cenově dražší, než křemenný písek, tak víme, že jsme pořídili to nejlepší pro naši čistou vodu na koupání.
Jedná se o skvělý materiál
Používá se úplně stejně jako písek a než jej dáme do filtrační nádoby, tak je nutné ho propláchnout vodou, aby se odstranil jemný prach. Ten je totiž přirozeně mezi zrny, ale propláchnutím se odstraní a my máme připravenou dokonalou náplň. Materiál vyniká svými sorpčními vlastnostmi a i svojí velkou pórovitostí. To je ale zase velmi dobře, protože dokáže pak snadno zachytit a odstranit všechny nerozpuštěné látky z bazénové vody. Umístěním do filtrační nádoby přispějeme pouze k našemu dobru a zdraví.