Součástí patrových či vícepatrových objektů jsou kromě výtahů i schodiště. Mohou se koncipovat mnoha způsoby a jedním z těch, co se těší velké oblibě vzhledem k rozumné ceně a vysoké bezpečnosti, jsou schodnicová schodiště.
Schodnicová schodiště jsou nejčastěji poptávaný typ a také nejrozšířenější. Byla naprosto běžná v průmyslových komplexech, ve školách, v rodinných domech i rekreačních objektech již za socialismu, neboť jde o relativně snadno projektované konstrukční řešení.
Šikmé vzpěry jsou zároveň nosným prvkem
Spočívá v šikmých vzpěrách (schodnicích), které buď podpírají, nebo ukotvují vodorovné nášlapy (stupně). Schodnice se projektují nejčastěji z obou stran na koncích stupňů, ale mohou být i pod stupni uprostřed nebo v určité vzdálenosti od kraje, záleží vždy na konkrétních konstrukčních možnostech. Samotné schodnice jsou nosným prvkem a umožňují vztyčit schodiště jak v blízkosti zdiva, tak i volně v prostoru.
Šikmé schodnice mívají zpravidla zábradlí alespoň z jedné strany a patří sice z estetického hlediska ke zdánlivě „obyčejným“ typům schodišť, ale zároveň jsou velmi bezpečné a kompaktní. Lze je vyrobit z ocelových nosníků (profilů) nebo z dřevěných trámků, záleží především na koncepci objektu, zda jde např. o rekreační chalupu či horský hotel, anebo půjde o moderní novostavbu, jejíž styl je laděn do chladných kombinací skla, mramoru a nerezové oceli.
Lomená nebo rovná – výhodou tohoto řešení je možnost vést je jako obvodové schodiště, zalomené podle vnitřní dispozice objektu, a vytvořit tak působivý vzhled spolu s terasou či balkonem. Nemusí tedy nutně působit fádně a nevzhledně jako nutný kompromis, schodnice lze obezdít a zakrýt, anebo je ponechat otevřené, záleží vždy na osobním vkusu. Ve vašem projektu se také můžete inspirovat již realizovanými stavbami a využít bohatství Internetu, jako neomezeného informačního zdroje.