Schodiště v panelových domech bývají častokrát netknutá a téměř nikdo po nich nechodí, zejména ve vyšších patrech. Lidé tu v drtivé většině využívají výtahy a schodiště bývají v provozu hlavně tehdy, je-li zapotřebí přestěhovat něco objemného a těžkého, co se nevejde do nákladního výtahu, anebo v případě, že je výtah mimo provoz.
To je ale škoda, protože se tím připravují o mnoho pozitivních vlivů, zejména v souvislosti s fyzickou a psychickou kondicí.
Když vás někdo naštve – také se vám někdy stalo, že vám někdo sebral energii ve vzájemném rozhovoru, kdy vás ponižoval, zesměšňoval, neoprávněně káral nebo vám nadával? Jestliže se vám něco takového přihodí, nespoléhejte na láhev alkoholu, která sice zklidní mysl, ale vzniká na něm závislost. Namísto toho se raději proběhněte po schodech, je to stejně účinné, a možná i účinnější, ale hlavně vám tato terapie zlepšení nálady vydrží mnohem déle a bez závislosti.
Stres z přepracování – dnešní doba nutí mnohé z nás sahat až za hranice svých vnitřních rezerv a jsme-li vyčerpaní (zejména psychicky) z přepracování, opět pomůže schodiště. Může vám to připadat až jako zázrak, ale chůze po schodech, a zejména ta dynamičtější, eliminuje stres – snižuje výskyt stresových hormonů v krvi a navozuje hormonální rovnováhu. https://cs.bab.la/slovnik/cesky-anglicky/udr%25C5%25BEet-rovnov%25C3%25A1hu Při stresu doporučujeme užívat i adaptogenní bylinky, například Ženšen nebo Ashwagandhu a omezit pití kávy.
Procvičování svalů – sedavá zaměstnání se podepisují i na špatném držení těla, na zborcení páteře a ochabování svalů dolních končetin a také bederní páteře. Tento problém snadno napravíte chůzí po schodech, kdy se dobře posilují svaly stehen a lýtek a také svalovina, udržující v normální poloze klenbu chodidel. Zabráníte tím vzniku ploché nohy, a to je bohužel současný problém civilizovaného světa, kdy většina lidí chodí v průběhu dne převážně v botách a bosonohé chůzi nevěnuje velkou pozornost.